نوار گرافیتی

نوار گرافیتی ، از خانواده انواع نوارهای نسوز می‌باشد که دارای شرایط تولید مشابه با دیگر نوارها، اما دارای کاربردهای متفاوت در صنایع است. همان‌طور که می‌دانیم تار و پود نوارهای نسوز، از تار و پود الیاف نسوز به هم تنیده شده‌اند و در برابر حرارت و دمای بالای از خود مقاومت نشان می‌دهند. نوارهای نسوز خاصیت ضدحریق دارند و اگر در برابر آتش قرار بگیرند مشتعل نمی‌شوند. در بعضی از انواع، حتی خاصیت خود خاموشی را هم نیز، دارا هستند. به همین علت استفاده از نوارهای نسوز بسیار مورد توجه صنایع قرار گفته است. یکی از کاربردی‌ترین انواع نوارهای نسوز، نوار گرافیتی می‌باشد که الیاف درهم تنیده آن با ماده ای به نام گرافیت پر شده است تا افزایش مقاومت در مصارف تجهیزات را دارا شود. برای اینکه بیشتر با نوار گرافیتی آشنا گردیم، ابتدا بهتر است کمی در مورد ماده گرافیت و علت انتخاب آن به عنوان روکش نوار نسوز اطلاعات کسب کنیم.

نوار گرافیتی

گرافیت و ویژگی‌های آن
گرافیت ماده‌ای نرم و معدنی با رنگ مشکی می‌باشد که ساختار آن از اتم‌های کربن تشکیل شده است. این ماده دارای مقاومت بالا در برابر فشار است؛ همچنین از خواصی که باعث انتخاب این ماده ارزشمند شده است می‌توان به مزایایی از جمله: ضد زنگ بودن، مقاومت در برابر دمای بالا، پایین بودن اصطکاک، مقاوم در برابر مواد خورنده و شیمیایی، رسانای خوب الکتریسیته و گرما، جلوگیری از نفوذ تابش اشعه ها و خاصیت خودروانکاوی نیز اشاره نمود.

ویژگی‌های نوار گرافیتی
نوارهای نسوز گرافیتی از فیبر گرافیتی بسیار مقاوم ساخته شده است که دارای ظرفیت دمایی بالایی تا محدوده 400+ درجه سانتی‌گراد را به خوبی می‌تواند تحمل کند؛ همچنین مقدار فشاری که می‌توان در تماس با این محصول به کار برد، 250 بار است. این نوارها به دلیل این که از پوشش گرافیتی برخوردار هستند، تراکم بافت بالایی دارند و به همین دلیل است که از نفوذ رطوبت و مواد سیال به خوبی جلوگیری می‌کنند. نوار نسوز گرافیتی در برابر مواد شیمیایی، اسیدی و بازی تا (PH=14) دارای مقاومت است. اما در مواردی مانند اسیدهای بسیار قوی دارای مقاومت کمتری می‌باشد. نوارهای گرافیتی به دلیل روکش ماده معدنی گرافیتی، هادی الکتریسیته هستند و جریان گرمایی را به سهولت از خود عبور می‌دهند.

از نوار گرافیت به دلیل خاصیت روان‌‌کنندگی در آمونیاک، آب داغ، انواع روغن و فضاهای گازی استفاده می‌شود. این نوارها به علت کاربرد فراوان در صنعت با ضخامت 1 الی 3 میلی‌متر و عرض‌های مختلف در رنج 1-2/1 اینچ و طول‌های مختلف تولید می‌شود.

کاربرد و مزایای استفاده از نوار گرافیتی
نوارهای نسوز گرافیتی به دلیل این که در دما و فشار بالا دارای تحمل زیادی هستند، می‌توانند به عنوان آب بندی مبدل های حرارتی و کوره در صنایع شیمیایی به کار برده شوند.

این محصولات با داشتن مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی، اسید و بازی قابل استفاده در آزمایشگاه‌ها و مخازن نگه داری مواد خورنده هستند.

رسانایی بالای نوارهای گرافیتی باعث می‌شود در محصولات الکترونیکی مانند الکترودها، باتری‌ها و پنل‌های خورشیدی بسیار مفید باشند.

به دلیل تراکم بالا و عدم نفوذ مواد به خارج از نوارها می‌توانند گزینه ی مناسبی برای پوشش و درزگیری دریچه‌ها و محفظه‌هایی که در تماس با آب داغ و مواد روغنی هستند، باشد.

این نوارهای نسوز به دلیل خاصیت ضدحریق و انعطاف پذیری بالا باعث درزگیری منافذ روی سطوح سانتریفیوژها و پمپ‌های محرک می‌شود که کاربرد آن‌ها را در صنعت افزایش داده است.

این محصول در صنایع نفتی و در محیط‌هایی که با فشار بالا و در معرض بخار کار می‌کنند، به کار گرفته می‌شوند ودر انواع تجهیزات ساده و سیم دار به عنوان عایق رسانا عرضه می گردند.

به طور کلی، استفاده عمده از این محصول برای آب بندی و درزگیری فلنج‌ها، درب‌ها، شیرآلات، واشرها و تجهیزات مربوط به خطوط انتقال و حفاری تحت فشار و دمای بالا انجام می‌گیرد.

 نام محصول

نوار گرافیت آتراسیل
(Graphite Tape )

 ویژگی در تولید

نوار گرافیتی یک نوع از نوارهای نسوز است که با روکش گرافیت جهت افزایش دوام و مقاومت پوشش داده شده است. نوار نسوز گرافیتی به دلیل خاصیت ماده معدنی گرافیت از جمله: مقاوم در برابر فشار و دمای بالا، عدم نفوذ رطوبت و مواد به دلیل تراکم بالای بافت الیاف، رسانای حرارتی و الکتریسیته، عدم نفوذ تابش اشعه‌های مختلف، مقاومت در برابر مواد خورنده و شیمیایی، قابلیت فعالیت در فضای روغنی، آب داغ و گازی، باعث شده تا از این نوار با هدف آب بندی تجهیزات و درزگیری قطعات استفاده گردد.

 مشخصات

جهت استفاده در:
جهت عایق الکترودی و رسانا در باتری و سیم‌های حرارتی
قرارگیری به عنوان درزگیر در پمپ و سانتریفیوژها
آب بندی مخازن نگه‌داری مواد خورنده و شیمیایی
درزگیری واشر و شیرآلات مکانیکی
آب بندی و درزگیری خطوط انتقال آب و مواد سیال
درزگیری درب و پوشش محفظه بویلرها، برج‌های تقطیر و کوره‌ها
آب بندی ابزارهای آزمایشگاهی
جهت استفاده در پنل‌های خورشیدی به دلیل جذب گرمایش و رسانایی الکتریکی

 موارد استفاده

صنایع نیروگاهی
صنایع ساختمانی
کارخانجات، سد‎سازی
صنایع شیمیایی
خطوط انتقال
صنایع آزمایشگاهی و ماشین‌آلات کشاورزی
جداسازی آب و مواد روغنی
تولید تجهیزات حفاری
استفاده در ساخت پنل خورشیدی در صنایع تولید انرژی
استفاده در ابزارهای الکترونیکی

 سایر توضیحات این محصول دارای مقاومت بالا در شرایط دما و فشار است. رنج ظرفیت دمایی آن بالای 400+ درجه سانتی‌گراد می‌باشد و فشار را تا 250 بار به خوبی تحمل می‌کند. این محصول در برابر مواد خورنده شیمیایی، اسید و باز از خود مقاومت نشان می‌دهد و دارای محدوده مقاومتی PH=0-14 نیز می‌باشد. نوار گرافیتی دارای انعطاف پذیری بالایی است و مواد روغن را از خود نفوذ نمی‌دهد. این نوار با عرض 1 الی 3 میلی‌متر در بازار قابل دسترس می‌باشد

برش واترجت

محصولات شرکت آتراسیل

دفتر مرکزی:

آدرس : تهران، خیابان شهید مطهری، خیابان کوه نور، خیابان سوم، پلاک ۲۱، واحد ۲
تلفن: ۰۲۱۸۸۱۷۴۷۶۵
فکس: ۰۲۱۸۸۵۳۹۰۷۲

ایمیل: info   @  atraseal.com

کارخانه :
ادرس: سیرجان، منطقه ویژه اقتصادی، بلوار سردار، قطعه ۳۳۳

ایزو 14001   ایزو 45001  ایزو 9001

واتساپتوئیتراینستاگرامفیس بوک

}