پکینگ تفلون

برای آنکه بهتر بتوانیم به پکینگ تفلون بپردازیم، لازم است تا ابتدا با ماهیت تفلون که نقش اصلی تولید این محصول را ایفا می‌کند، آشنا شویم.

 پکینگ تفلون

تفلون چیست؟
تفلون در سال 1938 به صورت اتفاقی در حین انجام یک آزمایش توسط دانشمندی به نام پلانکت کشف شد. PTFE یا تفلون یک ماده‌ی پلیمری است که ساختار آن از چینش هر اتم کربن در کنار دو اتم فلوئور شکل گرفته‌است. پلی تترا فلوئورو اتیلن یا تفلون دارای ماهیتی دی الکتریک است و به علت غیر سمی بودن و اثر خنثی، با اکثر مواد شیمیایی قابلیت مشارکت دارد.

نگاهی به پکینگ تفلون:
چیزی که درباره تفلون کمتر شناخته شده، استفاده گسترده از آن به عنوان پکینگ دریچه‌ها و شفت‌های دوار است. تفلون به دلیل ماهیت پوششی خود، کاربرد فراوانی در اتصالات سوپاپ‌ها نیز دارد. پکینگ‌های آب بندی با هدف درزگیری در زمان‌های قدیم با استفاده از منابع طبیعی مانند موی بافته شده‌ی اسب و آغشته کردن آن‌ها به انواع روغن حیوانی تهیه می‌گردید. اما گسترش و پیشرفت تکنولوژی و نیاز فراوان به موادی که قابلیت درزگیر و استحکام پوشش اتصالات در صنایع مختلف را داشته باشد، باعث شد تا پکینگ ماده‌ی تفلون در کاربرد اتصالاتی که مقاومت آن‌ها در شرایط دمایی و فشاری متفاوت است، به یکی از مواد مهم و ضروری تبدیل گردد.

انواع پکینگ تفلون:
تفلون با توجه به نوع مقاومت و تقویت استحکام آن در شرایط مختلف دارای مصارف گوناگونی است. از مهم ترین تفلون‌های کاربردی در صنایع مختلف می توان به انواع زیر اشاره نمود:

-تفلون خالص
-تفلون گلاس
-تفلون کربن
-تفلون گرافیت
-تفلون آرامید
-تفلون روغنی
-تفلون آزبستی
-تفلون فایبرگلاس
-تفلون مونولون

مشخصات پکینگ تفلون:

پکینگ تفلون بسته به نوع آن از نخ‌های تفلون به صورت نواری و سطح مقطعی مربعی شکل بافته می‌شود. به دلیل منعطف بودن بافت نواری آن به راحتی در اتصالات و قطعات قرار می‌گیرد و با خاصیت درزبندی و پوشانندگی، نشتی را به کمترین میزان ممکن می‌رساند. پلی تترا فلوئورو اتیلن به دلیل مقاومت بالای آن در برابر مواد اسیدی و بازی گزینه‌ی مناسبی برای ساخت قطعات صنایع شیمیایی هستند. به همین دلیل پکینگ تفلون نسوز یکی از مواد غیرقابل چشم پوشی در این حوزه از فعالیت است. همچنین به دلیل مقاومت بالای دمایی در بخش هایی که به فعالیت در حرارت بسیار بالا و بسیار پایین نیاز دارند از اهمیت فراوانی برخوردارند. از این پکینگ با نام تجاری نخ تفلون نیز یاد می‌شود.

ویژگی های مهم پکینگ تفلون:
پکینگ پلی تترا فلوئورو اتیلن یا تفلون نسوز دارای مقاومت در درجه حرارتی از 260- تا 200 درجه سانتی گراد می باشد. به دلیل اثر خنثی و غیر سمی بودن در معرض انواع مواد شیمیایی با شرایط 0-14= PH قرار می‌گیرد.

پکینگ تفلون نسبت به رطوبت هوا از خود مقاومت نشان می‌دهد و میزان ضربه پذیری آن در حد قابل قبولی می‌باشد. همچنین به دلیل ضریب اصطکاک پایین، وزن کم، سختی بالا، مقاومتی چشمگیر در برابر نفوذ مواد را نیز دارا است.

کاربردهای پکینگ تفلون:
پکینگ تفلون به عنوان آب بند، درزگیر و پوشانندن اتصالات در صنایع شیرسازی و پمپ سازی اهمیت و کاربرد زیادی دارد. از این محصول به دلیل انعطاف پذیری و گشتاوری بالا در سانتریفیوژها، شفت چرخشی و سازه‌های عمرانی در سدسازی استفاده می‌شود.

پکینگ تفلون به دلیل مقاومت در برابر خورندگی، فرسایش پایین و دی الکتریکی عالی نقش بسیاری مهمی در صنایع شیمیایی و نیروگاهی و برق را دارا می‌باشد. همچنین به دلیل عدم جذب، سبک بودن و اثر بخشی آن در واکنش‌های شیمیایی در تولید میکسرها، صنایع فلزی مربوط به لوله و شیرآلات صنعتی، کشتی سازی، حفر مخازن و خودرو سازی کاربرد زیادی دارند.

یکی از علل دیگر توجه به پکینگ تفلون، مقاومت آن در برابر اشعه UV و دماهای بسیار پایین بوده که به همین دلیل در مطالعات هوا و فضا و مکان هایی که نیاز به حضور در دماهای منفی هستند، نقشی اساسی دارد.

مزایای استفاده از پکینگ تفلون:
به طور کلی اگر بخواهیم به نکاتی از مزایای این محصول بسیار ارزشمند اشاره کنیم، باید از مقاومت شیمیایی بسیار بالا، خاصیت ضد ضربه و نچسب بودن، سبک بودن و استحکام بالا، نفوذ ناپذیری، ضد الکتریسیته و رطوبت، اصطکاک پایین و مقاومت نسبت به اشعه ایکس و UV این دسته از پکینگ‌های پمپ نام ببریم.

حالا که اطلاعات کافی در مورد پکینگ تفلون و کاربردهای آن در پکینگ پمپ را به دست آوردیم بهتر است که از با انواع دیگر این محصول که استفاده آن‌ها در صنایع بسیار فراوان است نیز آشنا شویم. پکینگ تفلون گرافیت ، پکینگ آرامید فایبر و پکینگ تفلون گرافیت آرامید محصولاتی مشابه می‌باشند که در صنعت پمپ سازی و آب بندی همانند پکینگ تفلون مورد توجه قرار گرفته‌اند. هر کدام از این محصولات ارزشمند با توجه به ساختار و مقاومت آن‌ها دارای کاربردهایی متفاوت هستند.

 نام محصول پکینگ تفلون(PTFE)
 ویژگی در تولید پکینگ تفلونی با فیلامنت (پلی تترا فلوئورواتیلن، تفلون) با خلوص بالا بافته می‌شود. تفلون دارای وزن سبک، ساختار محکم، اصطکاک کم و مقاومت عالی در برابر مواد شیمیایی است. پکینگ‌های تفلون انعطاف پذیر، مقاوم در برابر مواد حرارت و مواد شیمیایی و نیز خود روان کننده‌ هستند. تفلون در برابر سرعت و فشار خطی بالا، با حداقل سایش، دارای مقاومت بالایی است. این ماده دارای اثری خنثی در تعامل با مواد شیمیایی دیگر می‌باشد.
 مشخصات

جهت استفاده در:
- پکینگ شیر و پمپ
- مناسب برای محیط‌های خورنده
- آب بندی دیگ‌های آزمایشگاهی موجود در محیط‌های بهداشتی
- درزگیر و آب بند در پمپ پیستونی و سانتریفوژ
-کنترل نشتی از منافذ و شیرآلات موجود در صنایع شیمیایی
-میکسرها
- استفاده برای دیگ‌های بخار و مخازن تحت فشار

 موارد استفاده کاربرد در صنایع نیروگاهی، صنایع شیمیایی و پتروشیمی
 سایر توضیحات

این محصول دارای مقاومت در درجه حرارت بین 260 درجه ی سانتی گراد تا -200 درجه سانتی گراد است.
حداکثر مقاومت در شرایط: 0-14= PH
حداکثر مقاومت در برابر فشار: 2500psi

برش واترجت

محصولات شرکت آتراسیل

دفتر مرکزی:

آدرس : تهران، خیابان شهید مطهری، خیابان کوه نور، خیابان سوم، پلاک ۲۱، واحد ۲
تلفن: ۰۲۱۸۸۱۷۴۷۶۵
فکس: ۰۲۱۸۸۵۳۹۰۷۲

ایمیل: info   @  atraseal.com

کارخانه :
ادرس: سیرجان، منطقه ویژه اقتصادی، بلوار سردار، قطعه ۳۳۳

ایزو 14001   ایزو 45001  ایزو 9001

واتساپتوئیتراینستاگرامفیس بوک

}