ورق آزبستی

تقریباً همه ماشین‌آلات در دنیای صنعتی از گسکت‌ها (واشرهای صنعتی) برای اتصالات و مهر و موم استفاده می‌کنند. گسکت‌ها برای این که در برابر گرمای زیاد مقاومت بیشتری داشته باشند با آزبست پر شدند. هر کسی که با شیت گسکت آزبستی در تماس بود (مخصوصا تعمیرکاران و مکانیک‌ها)، با خطر بالای قرار گرفتن در معرض آزبست مواجه بود. همین موضوع باعث می‌شد ریسک ابتلا به بیماری‌های خطرناک و کشنده در میان کارگران افزایش پیدا کند. اوایل قرن بیستم ساخت ورق آزبستی بسیار دور از ذهن بود. گسکت‌ها نقش مهمی در صنایع مخصوصا بخش‌های مکانیکی آن‌ها داشتند. به طور کل گسکت به سطوح فلزی ناکامل یا ناقص اجازه جفت شدن و آب‌بندی می‌داد. گسکت‌ها در هنگام سفت شدن فشرده می‌شوند و فشار بالا را در قسمت‌های محصور حفظ و در عین حال از نشت مایعات و مواد شیمیایی جلوگیری می‌کنند. آن‌ها درحالی که در برابر گرما مقاومت نشان می‌دادند، باید برای مدت طولانی هم ثابت می‌ماندند. زمانی هم بود که آزبست انتخاب اصلی برای ساخت گسکت و ورق آزبستی بود و در صنایع مختلف بسیار کاربرد داشت.

ورق آزبستی

بررسی شیت گسکت یا ورق آزبستی
آزبست را اغلب با مواد دیگر ترکیب می‌کردند تا ترکیبات یک شیت گسکت آزبستی ایجاد شود. رِنج استفاده از آزبست در گسکت می‌تواند از مقدار کم در حدود 5% باشد تا نسبتا خلوص کامل.

آزبست به عنوان ماده‌ای مناسب ساخت گسکت (واشر صنعتی) در نظر گرفته شد چون خواص زیر را داشت:

- مقاوم در برابر مواد شیمیایی

- نسوز

- مقاوم در برابر گرما

- ارزان

- نارسانا

- غیر خورنده

- به راحتی در دسترس بود

- پایداری

مواد سازنده ورق آزبستی به راحتی قابل برش، شکل دادن و ترکیب با سایر مواد همچون فلز و سیمان بودند.

اگرچه بسیاری از شیت‌های گسکت آزبستی در کارخانه ساخته می‌شدند اما اکثرا کارگران گسکت را در محل کارشان تولید می‌کردند. این فرآیند در موقعیت‌های خاصی که گسکت‌های تجاری و آماده در دسترس نبود، رایج و کارآمد بود.

رایج‌ترین انواع گسکت آزبستی:
گسکت آزبستی طنابی: مانند سایر محصولات طناب آزبست، در گسکت‌های طنابی از الیاف آزبست سفید برای کاهش احتمال اشتعال استفاده می‌شد. در حال حاضر، بیشتر گسکت‌های طنابی از فایبرگلاس ساخته می‌شوند و نه آزبست.

گسکت آزبستی حلقه‌ای: گسکت حلقه‌ای معمولاً از فلز ساخته می‌شود و برای مقاومت در برابر فشار و حرارت بالا طراحی شده است. از آن‌ها اغلب در پروسه تولید نفت و گازهای طبیعی استفاده می‌شود. گسکت حلقه‌ای به عنوان گسکت‌های اتصال حلقه‌ای هم شناخته می‌شوند. می‌توانند به شکل بیضی، دایره‌ای یا حتی هشت ضلعی تولید شوند.

شیت گسکت آزبستی: رایج‌ترین نوع گسکت حاوی آزبست بودند و معمولاً از پلاستیک مصنوعی ساخته می‌شدند. ورق آزبستی به صورت دستی برش می‌خورد و اغلب در محل کار(نه کارخانه) تولید می‌شدند. از شیت گسکت آزبستی برای آب‌بندی لوله‌ها، مخازن و ابزار مشابه دیگر استفاده می‌شد.

گسکت آزبستی مارپیچی: از گسکت‌های مارپیچی برای آب‌بندی کوره‌ها، چاه‌ها، دیگ‌های بخار و سایر ابزار فشار قوی استفاده می‌شود. شرکت‌های بزرگ ساخت گسکت مانند Flexatillic و Garlock گسکت‌های مارپیچی تولید می‌کردند.

با وجود این که گسکت‌های آزبستی مثل گذشته زیاد تولید نمی‌شوند اما بسیاری از ‌آن‌ها که پیش از ممنوعیت‌های استفاده نصب شده بودند هنوز هم وجود دارند. کارگران بی‌اطلاع ممکن است هنگام برداشتن و جایگزینی این گسکت‌های قدیمی و فرسوده در معرض الیاف آزبست قرار بگیرند. امروزه از ورق آزبستی و به طور کل شیت گسکت آزبستی در جاهایی استفاده می شود که انسان‌ها به طور مستقیم در آنجا حضور ندارند. اگرچه آزبست مضراتی دارد اما اگر انسانی در معرض آن قرار نگیرد هنوز می شود در سیستم‌های خودکار از ورق آزبستی استفاده کرد.

ورق آزبستی ماده‌ای سخت و فیبری است که مقاومت فوق العاده‌ای در برابر مواد شیمیایی فرار و حرارت بالا دارد اما به دلیل خطری که برای انسان دارد امروزه تقریباً آزبست خالص در ساخت ورق آزبستی استفاده نمی‌شود بلکه با مواد بریده‌شده از ورق‌های گسکت غیر آزبستی، سایر مواد فیبر فشرده، ترکیباتی با الاستومرها برای استحکام و انعطاف بیشتر جایگزین می‌شوند. شیت گسکت آزبستی برای استفاده در طیف گسترده‌ای از صنایعی که با روغن، اسید و بخار سر و کار دارند، مناسب هستند.

مشخصات مختصری از ورق آزبستی:
تولیدشده در ضاخمت‌های: 0.30، 0.50، 0.75، 1.00، 1.50، 2.00، 3.00، 4.00.

حداکثر دما: 300 درجه سانتی گراد

حداکثر دمای کار مداوم: 200 درجه سانتیگراد

حداکثر بخار دمای کار مداوم: 120 درجه سانتیگراد

حداکثر فشار کاری: 70 بار

شرکت آتراسیل صنعت طیف وسیعی از انواع گسکت‌های نسوز مناسب استفاده در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی ارائه می‌دهد. این گسکت‌های نسوز به اشکال مختلف و حتی با ابعاد مورد نیاز شما قابل تولید است. شیت‌های نسوز و مواد اولیه گسکت‌های آتراسیل از شرکت‌های معتبر دنیا مانند Klinger ، Flexitallic و Garlock تأمین می‌شود. این شرکت توانایی تأمین انواع گسکت‌ها مثل ورق بدون آزبست، ورق گرافیتی، ورق تفلون، ورق میکا و گسکت پوششی را مطابق با سفارش مشتری دارد.

 

 نام محصول شیت گسکت آزبستی آتراسیل ( Asbestos Gasket Sheet)
 ویژگی در تولید رایج‌ترین نوع گسکت حاوی آزبست بودند و معمولاً از پلاستیک مصنوعی ساخته می‌شدند.
 مشخصات ماده‌ای سخت و فیبری است که مقاومت فوق العاده‌ای در برابر مواد شیمیایی فرار و حرارت بالا دارد.
 موارد استفاده ورق آزبستی برای استفاده در طیف گسترده‌ای از صنایع که با روغن، اسید و بخار سر و کار دارند، مناسب هستند.
 سایر توضیحات

حداکثر دما: 300 درجه سانتی گراد
حداکثر دمای کار مداوم: 200 درجه سانتیگراد

 

برش واترجت

محصولات شرکت آتراسیل

دفتر مرکزی:

آدرس : تهران، خیابان شهید مطهری، خیابان کوه نور، خیابان سوم، پلاک ۲۱، واحد ۲
تلفن: ۰۲۱۸۸۱۷۴۷۶۵
فکس: ۰۲۱۸۸۵۳۹۰۷۲

ایمیل: info   @  atraseal.com

کارخانه :
ادرس: سیرجان، منطقه ویژه اقتصادی، بلوار سردار، قطعه ۳۳۳

ایزو 14001   ایزو 45001  ایزو 9001

واتساپتوئیتراینستاگرامفیس بوک

}