شیت گسکت لاستیکی

در بخش‌هایی از صنایع مختلف از انواع مواد شیمیایی خطرناک، سوخت‌های فرسوده، روغن‌های خورنده و گازهای سمی استفاده می‌شود که ممکن است باعث آلودگی‌های زیادی شوند. به همین خاطر از شیت گسکت لاستیکی یا گسکت الاستومری استفاده می‌کنیم که یک پلیمر بسیار تراکم‌پذیر است و تا زمانی که تحت فشار بیش از حد نباشد مشکلی پیدا نمی‌کند. شیت گسکت لاستیکی از مواد مبتنی بر الاستومر سیلیکونی مانند لاستیک، فوم سیلیکون، فلوروسیلیکون و اسفنج سیلیکونی ساخته می‌شود. این مواد مهر و مومی قوی بین دو سطح ایجاد می‌کنند و به گونه‌ای ساخته می‌شوند که در شرایط دشوار هم کار کنند. شیت‌ گسکت لاستیکی با ویژگی‌های خاصی طراحی شده‌اند که سایر محصولات آب‌بندی فاقد آن هستند. این گسکت‌ها هنگامی که روی بست‌های فلنجی کاملاً سفت می‌شوند، بدون تضعیف یا آسیب دیدن خاصیت ارتجاعی موادشان، به طرز شگفت انگیزی فشرده می‌شوند. در واقع ماده لاستیکی که این شیت‌ گسکت لاستیکی از آن ساخته شده است با هر ساختاری در سطح تطابق پیدا می‌کند در نتیجه عملکرد آب‌بندی را بهتر می‌کند و تمامی احتمالات نشتی را از بین می‌برد.

 شیت گسکت لاستیکی

نقد و بررسی شیت گسکت لاستیکی

ساختار مولکولی الاستومر بسیار انعطاف‌پذیر است، اما پیوندهای شیمیایی آن حتی در صورت افزایش دمای شیت گسکت لاستیکی هم ترک نمی‌خورند یا نمی‌شکنند. به عبارت دیگر دماهای بالا گسکت را ذوب نمی‌کند و دمای پایین باعث سفت شدن آن نمی‌شود. نکته مهم دیگر درباره شیت گسکت لاستیکی این است که حتی در محیطی با مواد شیمیایی و سوخت‌های خورنده و اسیدی آسیبی نمی‌بینند. خواص ذاتی الاستومرها عبارتند از انعطاف‌پذیری، افزایش طول و میرایی (میرایی خاصیتی از لاستیک است که باعث می‌شود انرژی مکانیکی به مرور به گرما تبدیل شود). این مجموعه منحصر به فرد از خواص الاستومرها، شیت گسکت لاستیکی را به یک محصول ایده‌آل به منظور مهر و موم کردن، جداکنندگی و موارد مشابه دیگر تبدیل می‌کند. شیت گسکت لاستیکی را می‌توان به صورت قالبی، لمینیت، ساخت یا قالب‌گیری سفارشی در اشکال مختلف برای استفاده در کاربردهای متنوعی مانند تجهیزات مقاوم، دستگاه‌های پزشکی، سیستم‌های داده دستی، ابزارهای تحلیلی و انواع دیگری از ابزارهایی با تکنولوژی بالا استفاده کرد. شیت گسکت لاستیکی به طور گسترده در هواپیماهای تجاری و نظامی همچون اسلت (slat)، فلپ (flap)، ایلرون (aileron) و اسپویلر استفاده می‌شود. مهر و موم بدنه هواپیما مانند در، پنجره، دریچه، پیلون، فیرینگ و پنل دسترسی از دیگر کاربردهای این گسکت در هواپیماسازی است. به طور خلاصه می‌توان گفت که شیت گسکت لاستیکی از مواد نرم، الاستیک و انعطاف‌پذیر ساخته شده‌ است اما ویژگی‌هایی مثل مقاومت مکانیکی و شیمیایی قوی را نیز از خود نشان می‌دهد. برخی از نمونه‌های مواد مورد استفاده برای طراحی این گسکت‌ها شامل ویتون، فلوئورو-سیلیکون و فلوئور-الاستومر هستند که حتی در صورت وجود ضربه، روغن، گرما و فشار، آب‌بندی فوق‌العاده مطمئنی ایجاد می‌کنند. هدف از لاستیک‌های مورد استفاده در سیستم‌های اتصال، تضمین این است که تا زمانی که خط لوله در حال کار است، گسکت‌ها کاملاً محکم باشند.

نحوه درست انتخاب شیت گسکت لاستیکی
برای انتخاب گسکت مناسب ابتدا باید مشخصه‌های لاستیک‌های متفاوت را در ساخت و کاربرد گسکت و آب‌بندی بررسی کرد. هنگام انتخاب یک ماده موثر، مهندسان اغلب باید فاکتورهای زیادی را بسنجند. فاکتورهایی مانند محدوده دمایی حین کار، شرایط محیطی، تماس شیمیایی و الزامات مکانیکی یا فیزیکی که همگی باید به دقت در نظر گرفته شوند. بسته به کاربرد، این شرایط می‌تواند بر عملکرد و طول عمر شیت گسکت لاستیکی اثر بگذارد.
با در نظر گرفتن این موارد دو مورد از رایج‌ترین الاستومرهای (لاستیک) مورد استفاده برای کاربردهای گسکت و آب‌بندی را در ادامه بررسی می‌کنیم:

۱- لاستیک اتیلن پروپیلن دی ان مونومر EPDM
ترکیب EPDM با فرایند کوپلیمر کردن اتیلن و پروپیلن شروع می‌شود. یک مونومر سوم به آن اضافه می‌شود تا بتوان مواد را با گوگرد ولکانیزه کرد. ترکیب تولید شده را به عنوان مونومر اتیلن پروپیلن دی ان (EPDM) می‌شناسیم.

خواص اصلی:
محدوده دمایی: -59 درجه سانتی گراد تا 149 درجه سانتی گراد (75- تا 300 درجه فارنهایت).
مقاومت عالی در برابر گرما، اوزون و آب و هوا.
مقاومت خوب در برابر مواد پولار و بخار.
خواص عایق الکتریکی عالی.
مقاومت خوب در برابر کتون‌ها، اسیدهای رقیق‌شده ساده و مواد بازی.
مقاومت ضعیف در برابر روغن، بنزین و نفت سفید.
مقاومت ضعیف در برابر هیدروکربن‌های آلیفاتیک، حلال‌های هالوژنه و اسیدهای غلیظ.
بیشترین مورد استفاده:
محیط‌های سردخانه و سیستم خنک‌کننده خودرو

هزینه نسبی:
کم - متوسط

۲ - نئوپرن
خانواده نئوپرن از لاستیک‌های مصنوعی ساخته شده که از فرایند پلیمری کردن کلروپرن تولید می‌شود و با نام‌های پلی کلروپرن یا کلروپرن (CR) نیز شناخته می‌شود.

خواص اصلی:
محدوده دمایی: -57 درجه سانتی گراد تا 138 درجه سانتی گراد (70- تا 280 درجه فارنهایت).
مقاومت عالی در برابر ضربه، ساییدگی و شعله.
فشرده‌سازی خوب و مقاومت در برابر پارگی.
مقاومت عالی در برابر آب.
مقاومت خوب در معرض متوسط ازن، اشعه ماورابنفش، هوا و همچنین روغن‌ها، گریس‌ها و حلال‌های ملایم.
مقاومت ضعیف در برابر اسیدهای قوی، حلال‌های قوی، استرها و کتون‌ها.
مقاومت ضعیف در برابر کلر و هیدروکربن‌های نیترو.
بیشترین مورد استفاده:
محیط‌های آبی و الکترونیکی

هزینه نسبی:
کم و به‌صرفه

 شیت گسکت لاستیکی

شرکت آتراسیل انواع گسکت‌ها (واشر) همچون الاستومری‌ها و غیرالاستومری‌ها را تولید می‌کند. برای هر نوع گسکت با هر کاربردی که نیاز دارید اعم از ورق آزبستی، ورق بدون آزبست، گسکت چوب‌پنبه‌ای، شیت گسکت کاغذی و گسکت پوششی می توانید با ما تماس بگیرید.

جدول مشخصات شیت گسکت لاستیکی

 نام محصول

شیت گسکت لاستیکی آتراسیل

( Rubber Sheet Gasket)

 ویژگی در تولید

شیت گسکت لاستیکی از مواد مبتنی بر الاستومر سیلیکونی مانند لاستیک، فوم سیلیکون، فلوروسیلیکون و اسفنج سیلیکونی ساخته می‌شود.

 مشخصات از مواد نرم، الاستیک و انعطاف‌پذیر ساخته شده‌ است اما ویژگی‌هایی مثل مقاومت مکانیکی و شیمیایی قوی را نیز از خود نشان می‌دهد.
 موارد استفاده تجهیزاتی که نیاز به مقاومت و استحکام دارند، دستگاه‌های پزشکی، سیستم‌هایی با داده دستی، ابزارهای تحلیلی، هواپیماسازی و انواع دیگری از ابزارهایی با تکنولوژی بالا
 سایر توضیحات خواص ذاتی الاستومرها انعطاف‌پذیری و میرایی است که باعث می‌شود ماده‌ای عالی برای ساخت گسکت و سیستم آب‌بندی باشند.

برش واترجت

محصولات شرکت آتراسیل

دفتر مرکزی:

آدرس : تهران، خیابان شهید مطهری، خیابان کوه نور، خیابان سوم، پلاک ۲۱، واحد ۲
تلفن: ۰۲۱۸۸۱۷۴۷۶۵
فکس: ۰۲۱۸۸۵۳۹۰۷۲

ایمیل: info   @  atraseal.com

کارخانه :
ادرس: سیرجان، منطقه ویژه اقتصادی، بلوار سردار، قطعه ۳۳۳

ایزو 14001   ایزو 45001  ایزو 9001

واتساپتوئیتراینستاگرامفیس بوک

}