گسکت برشی

گسکت برشی که در اصطلاح فلت رینگ در بازار نامیده می‌شود، یکی از زیر مجموعه‌های گسکت غیرفلزی و شیت گسکت‌ها است. به طور کلی گسکت‌های غیرفلزی از الیاف و موادی تولید می‌شوند که دارای انعطاف پذیری بالایی هستند و برای استحکام بیشتر آن‌ها از آلیاژهای نرم، غیرفلزی، شیشه‌ای و خشک به عنوان روکش گسکت‌ها استفاده می‌شود. همچنین در تولید گسکت‌های غیرفلزی از شیت‌های کامپوزیتی سبک استفاده می‌گردد. گسکت‌های برشی دارای سطحی تخت اما در ضخامت و سایز‌های متفاوت تولید می‌شوند تا به راحتی بتوانند منافذ و ناهمواری‌های سطوح در حال اتصال را پر کنند. با توجه به این که فلنج‌ها یکی از کلیدی‌ترین بخش برای متصل کردن قطعات در سیستم‌ فاضلاب، لوله کشی و خطوط انتقال مایعات سیال هستند، استفاده از گسکت‌ها امری غیر قابل انکار است. در برخی صنایع مانند خطوط انتقال که حساسیت عدم نشتی مواد بسیار حائز اهمیت است، استفاده از گسکت‌هایی که توانایی پر کردن منافذ روی اتصالات به صورت میکروسکوپی را دارند، مورد توجه قرار می‌گیرد.
گسکت‌های برشی به همین دلیل انتخاب بسیار مناسبی هستند. زیرا بافت مواد سازنده آن که دارای انعطاف پذیری بالایی هستند، این مزیت را دارند تا بتوانند بر روی سطوح فلنج‌ها و ناهمواری‌ها بنشیند و میزان خروج و نشتی مواد را به پایین‌ترین میزان ممکن برسانند.

گسکت برشی 

گسکت و کاربردهای آن
گسکت‌ها یکی از اجزای اصلی آب‌بندی و درزگیری هستند که در بین فضای خالی دو شی قرار می‌گیرند و دریچه‌ها را از خروج و نشتی مواد سیال حفظ می‌نماید. گسکت‌ها دارای انواع مختلفی هستند که بر اساس ظاهر، سایز و جنس در صنایع گوناگون به کار برده می‌شوند.

گسکت‌ها بر اساس الیاف به کار برده شده در تولید بر اساس میزان تراکم، انعطاف پذیری و نفوذ ناپذیری به دسته‌های: گسکت‌های فلزی، نیمه فلزی و غیر فلزی تقسیم بندی می‌شوند. یکی از مصارف اصلی این محصول در فلنج‌ها می‌باشد. برای اینکه بتوان اتصالات فلنج‌ها را به راحتی تعویض، جدا و حتی پیچ و مهره کرد، باید از گسکت مناسب با شرایط فلنج و صنعت مورد نظر آن استفاده کرد. بر اساس نوع فلنج، گسکت‌های مورد استفاده تخت، رینگی، روکش‌دار فلزی و اسپیرال‌وند هستند.

در بالا به طور کلی و مختصر با گسکت و موارد استفاده آن در صنعت صحبت آشنا شدیم. حال می‌خواهیم یکی از انواع بسیار کاربردی و مهم این محصول به نام گسکت برشی را شرح بدهیم تا به درک مطلب بالاتری از گسکت و انواع آن برسیم.

ویژگی گسکت‌های برشی یا فلت رینگ
بسته به این که این گسکت‌ها در چه اتصالی قرار می‌گیرند، دارای رنج ضخامت متفاوتی هستند. این نوع گسکت‌ها که معمولا به عنوان روکش پوششی فلنج‌ها در نظر گرفته می‌شوند، در شرایط دمایی متعادل و فشار کم به کار برده می‌شوند. محدوده ظرفیت دمایی گسکت برشی پایین‌تر از 100 درجه سانتی گراد و دارای تحمل فشاری در حدود 150lbs نیز می‌باشد. این گسکت‌ها در تماس با مواد خورنده و شیمیایی دارای اثری خنثی هستند و به دلیل استفاده از مواد نرم و کامپوزیت‌های سبک وزنی بسیار سبک تا حداکثر 40 گرم را در بر می‌گیرند.

همان‌طور که از اسم این محصول مشخص است، گسکت‌های برشی با توجه به اندازه دریچه‌ای که باید پوشانده شوند به صورت متفاوت و به دلخواه مشتری برش داده می‌شوند. برش‌های متداول که توسط تکنسین‌های بخش تولید انجام می‌پذیرد برش فلش، برش پرس، برش دستی و برش واتر جت را شامل می‌شود. هرکدام از این برش‌ها نسبت به ابعاد مورد نیاز فلنج و واشر لوله‌ها در اشکال مختلف انجام می‌شوند.

  گسکت برشی

کاربرد گسکت برشی و مزایای آن در صنعت

گسکت‌های برشی با توجه به اینکه الیاف به کار برده شده در آن غیرفلزی هستند، دارای بافتی منسجم و نرم می‌باشند که به خوبی تمام منافذ قابل نشت را می‌توانند پوشش دهند. به همین دلیل برای استفاده در فلنج‌ها و محفظه‌های نگهداری مواد سیالی که نیازمند شرایط دما و فشاری بالا نیستند، بسیار مناسب هستند.

این محصول به دلیل این که دچار ترکیب شیمیایی در تماس با مواد خورنده، اسید و بازی نمی‌گردد، در تجهیزات و ابزارآلات آزمایشگاه‌ها، کارخانجات صنایع غذایی و صنایع پتروشیمی و رنگ‌سازی بسیار مورد توجه قرار گرفته‌ است.

گسکت برشی یا فلت رینگ با توجه به این که با قیمتی پایین در برش‌های مختلف در بازار قابل دسترس است، حتی می‌تواند گزینه بسیار مناسبی برای آب بندی لوله و واشرهای ساختمانی در نظر گرفته شود.

از آن‌جا که کالای مورد نظر دارای انعطاف‌پذیری بالایی است، به راحتی می‌تواند در تجهیزاتی که دوران و گشتاوری بالایی دارند استفاده گردد، زیرا در برابر سختی از خود مقاومت نشان می‌دهد و عمر محصول را به حد بالایی می‌رساند.

این محصولات فلت و رینگی در پمپ‌ها، واشر‌ها، خطوط انتقال و لوله‌های آب به عنوان درزگیر قوی به کار برده می‌شوند.

از آن‌جا که گسکت‌‌های برشی از مواد غیرفلزی و فلزات نرم تولید می‌شوند، در برخی انواع آن‌ها به دلیل نارسانایی الکتریکی میتوانند نقش عایق محفظه‌هایی را بازی کنند که در تماس با الکتریسیته هستند.

حال که به درک کاملی از گسکت برشی رسیدیم، پیشنهاد می‌شود تا به مطالعه موضوعات مرتبط با این محصول مانند: ورق آزبستی، ورق بدون آزبست، شیت گسکت کاغذی، گسکت چوب پنبه‌ای و ورق گرافیتی بپردازیم.

 نام محصول گسکت برشی (فلت رینگ) Flat Cut Ring Gasket
 ویژگی در تولید

گسکت‌های برشی با میزان پوشش بالا و قرارگیری در میان دو سطح، فضای خالی میان اتصالات را با هدف آب بندی و درزگیری پر می کنند. این محصول مکانیکی با الیاف انعطاف پذیر، غیرفلزی و در بعضی موارد آلیاژ نرم پر شده است. افراد تکنسین به دلیل این که به راحتی بر روی ناهمواری‌های منافذ بنشیند، برش‌هایی با ضخامت‌های مختلف ایجاد می‌کنند تا برای هر فلنج با شکل و شرایط متفاوت توانایی کاربرد داشته باشند.

 موارد استفاده

جهت استفاده در:

درزگیری و آب بندی مخازن نیروگاه ها
مناسب برای انتقال مواد خورنده به وسیله لوله های خطوط در شرایط فشار پایین
آب بندی دیگ‌هایی که در دمای زیر 100 درجه سانتی‌گراد فعالیت می‌کنند.
سانتریفیوژها و برج های تقطیر موجود در صنایع فراورده های شیمیایی، استخراج نفت و گاز
درزگیر و آب بند در پمپ ها و تاسیسات ساختمانی و ریخته گری
کنترل نشتی از منفذها و قطعات موجود در صنایع تولید خودروسازی، شیرآلات و ماشین آلات کشاورزی
میکسرها و اتصالات مکانیکی
صنعت تصفیه آب و مواد
استحکام پوشش فلنج ها و واشرها

 سایر توضیحات

این محصول دارای مقاومت در درجه حرارت پایین‌تر از 100درجه ی سانتی گراد می‌باشد. همچنین دارای مقاومت در برابر فشار تا 150 نیز می‌باشند.

گسکت برشی در برابر مواد خورنده و شیمیایی اثر خنثی دارد. با داشتن وزنی پایین و عدم رسانایی قابل استفاده به عنوان عایق است. برش‌های انجام شده بر روی گسکت‌ها: برش فلش، برش پرس، برش دستی و برش واتر جت نام دارند

برش واترجت

محصولات شرکت آتراسیل

دفتر مرکزی:

آدرس : تهران، خیابان شهید مطهری، خیابان کوه نور، خیابان سوم، پلاک ۲۱، واحد ۲
تلفن: ۰۲۱۸۸۱۷۴۷۶۵
فکس: ۰۲۱۸۸۵۳۹۰۷۲

ایمیل: info   @  atraseal.com

کارخانه :
ادرس: سیرجان، منطقه ویژه اقتصادی، بلوار سردار، قطعه ۳۳۳

ایزو 14001   ایزو 45001  ایزو 9001

واتساپتوئیتراینستاگرامفیس بوک

}